Nabór na praktyki w ramach programu Erasmus+
Przypominam, że Biuro Współpracy Międzynarodowej SGGW prowadzi bez przerwy całoroczny nabór na praktyki w ramach programu Erasmus+.
Gdzie możesz odbyć praktykę?
Na praktyki student/absolwent SGGW może wyjechać do zagranicznego przedsiębiorstwa, placówki naukowo-badawczej, uczelni posiadającej Kartę ECHE, organizacji non-profit lub innego typu instytucji, zlokalizowanej w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+ Kraje programu ( UE i kraje stowarzyszone). Praktyki nie można zrealizować w placówce dyplomatycznej swojego kraju, instytucji unijnej ani instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie programami unijnymi.
W jaki sposób znaleźć miejsce?
Podstawą rekrutacji jest inicjatywa własna kandydata oraz kontakty, które sam nawiązał z instytucją przyjmującą/firmą. Uczelnia może wspomóc kandydatów oferując możliwość skorzystania z kontaktów w ramach istniejących sieci, współpracuje również ze stałymi partnerami oferującymi praktyki i staże studentom SGGW.
Co uzgodnić z instytucją?
Początkowo powinien zostać uzgodniony przede wszystkim okres odbycia praktyki. Studenci najczęściej wyjeżdżają w okresie wakacyjnym lub w okresie przewidzianym na odbycie obowiązkowej praktyki wpisanej w program studiów. Praktyka powinna trwać minimum 60 dni. Dodatkowo można ustalić zakres obowiązków i czas pracy, który trzeba będzie uwzględnić w Training Agreement przed wyjazdem.
Egzamin językowy
Z wyjazdu na praktyki w programie Erasmus+ mogą skorzystać osoby, które władają językiem obcym na poziomie min. B1. Zwolnione z egzaminu są osoby posiadające certyfikat językowy (np. FCE, CAE, CPE, TOEFL, LCCI) oraz osoby, które zdały maturę rozszerzoną z języka obcego na poziomie min. 50%. Zwolnieni z egzaminu są również studenci, którzy brali już udział w programie Erasmus+.
Egzamin jest przeprowadzany z języka: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego w formie testu. Jest bezpłatny dla studentów, którzy zgłosili swój wyjazd na praktykę do BWM. Test wykonywany jest całkowicie online i trwa 30 minut. W trakcie trwania egzaminu weryfikowana jest tożsamość studenta. Podczas testu sprawdzana jest umiejętność rozumienia ze słuchu, czytania i pisania. Wyniki oraz zaświadczenie przesyłane będą w ciągu 14 dni od ukończenia testu.
Granty i dofinansowanie
Dofinansowanie przyznawane jest studentom i absolwentom zakwalifikowanym do udziału w praktykach. Miesięczne stawki grantu różnią się w zależności od kraju docelowego. Studenci niepełnosprawni oraz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą uzyskać wsparcie indywidualne z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja i Rozwój – POWER. SGGW dodatkowo oferuje osobom zakwalifikowanym dofinansowanie kosztów podróży.
Dodatkowe informacje: https://www.sggw.edu.pl/strona-glowna/wspolpraca/wspolpraca-miedzynarodowa/erasmus/praktyki/.
W razie wątpliwości i pytań służę pomocą.
Z pozdrowieniami
Dr Paweł Jankowski